Değerli   Fikirdaşlarım...

bu Tayyip Erdoğan'ın başarısı değil, konuşmayı yaptıran ana muhalefet partisinin yöneticilerinin en hafifi ile beceriksizliği ile değerlendirilmeli.

16 milyon seçmen tıpış tıpış sandığa gitmedi..

Bülent Arınç , 2015 te Başkanlık sistemine geçeceklerini açıkça ilan ediyorlar.

Daha Mazbata aşamasında TC Cumhurbaşkanı değil, Türkiye Cumhurbaşkanı yazıyor.

Neden %55  değil de, %52 aldıklarını sorguluyorlar.

İstabul un göbeğinde  hiçbir müdahale olmaksızın, kelle kesen İşit örgütü toplantıları  faaliyetleri

Tarihin hızla ters akışının önüne geçmek için ,Ülkemiz için Cumhuriyet Halk Partisi seçim kazanıp iktidar olmak  mecburiyetindedir..

İşit örgütleri gibi örgütlerin desteklendiği korunduğu bir ortamda,

Türkiye Cumhuriyeti, tarihinin niteliğini imhaya parçalamaya yönelik keskin siyasal viraj aşamasındadır.. kavşakta Ülkemizde çok  kanlar akma ihtimali giderek kuvvetleniyor..

Sokak kültüründen yetişen ,Tayyip Erdoğan hayaline ulaşmak için, ülkede sağ duyulu güçlerin kendisini çeza evine göndermelerini engellemek için  ülkede kan akıtmaktan zerrece sakınmayacaktır.

Geniş siyasi cinayet ve saldırılar ufukta net olarak görülmeye başladı..

Özellikle CHP sinin Anadolu ilçelerindeki kadrolarına her tür şahsi imkanlar sunarak  pasifize etmeye çalışacak olmazsa şiddet kullanarak  hatta siyasi cinayetlerle susturacaktır..

CHP Merkezinin halkla olan zaten zayıf bağlarını tamamıyla koparacaktır.

Adım adım hızlanarak  gidilen süreçte, CHP mutlaka gelen sert mücadeleleri, toplumun direnmesini def etmesinin siyasal öncülüğünü, tam bir kuvvai milliye kadrolarının ruhuyla önderlik etmek,

CHP ye Mustafa Kemal ATATÜRKün Türkiye Cumhuriyeti  tarihi görev yüklemektedir.

İşte bu ahval ve koşullarda Cumhuriyet Halk Partisinin seçim kazanıp iktidar olmak  mecburiyetindedir.. ;

Atatürk ün vefatından sonra kasaba siyasilerin eline geçen ve zamanımızda da emperyalizmin yerli iş birlikçilerin yönetimlerde hakim olduğu kefenini yırtıp atmak için, milyonlarca Tam Bağımsızlıktan Aydınlanmadan yana ATATÜK öğretisine yürekten inanan kitleleri partinin içine alma çabasına acilen girmelidir..

KEMALİZM ;TAM BAĞIMSIZLIK MUTLAK KAYDI ŞARTI İLE AYDINLANMA HALK DEVRİMİDİR.

Seçim kazanamama sorunu Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu ile anlatılamaz anlaşılamaz.

Cumhuriyet Halk Partisi kurucu Gen Başkanı Mustafa Kemal ATATÜRK ün vefatı sonrası, temel Devrimlerden taviz vere vere,fikri-vicdanı-irfanı hür yurttaş oluşmadan çok partili sisteme geçilmesi.ilk başta CHP siyasi kadrolarının bozuşmasına neden olurken bu günlerin yaratıcısı oldu..

Yapısal  fikirsel ,defarmasyonunu halletmiş CHP si ,AKP zihniyetini ülkenin başından en kısa sürede def edebilecek tek şanstır.

CHP si, çok partili sisteme geçildiğinden bu yana hiçbir zaman iktidar olamadı, fikirsel ve yapısal deformasyonu çözmeden de iktidar olabilmesi hatta seçim kazanması mümkün değildir..Atatürk ün vefatından sonra  onlarca kez kanıtlandı..

Cumhuriyet Halk Partisinin 1953 Kurultayında; kurucu iradenin başarıyla uygulalan tezi ,KEMALİZM terk edildi.

Terk edilen KEMALİZM NEYDİ? KEMALİZM;TAM BAĞIMSIZLIK KAYDI ŞARTIYL,AYDINLANMA HALK DEVRİMİDİR.ALTI OK ANA HEDEFE VARMANIN BİRBİRİNDEN KOPMAZ STRATEJİDİR.

Terk edilen inkar edilen  ; TAM BAĞIMSIZLIĞI SAVUNAN UYGULAYAN birleştirici irade olan , Kurucu iradeydi..

Artık bitmez tükenmez muhalefet dönemleri hatta baraj altına kalma süreçleri başladı.

Bülent Ecevit in liderliğinde CHP seçim kazanarak  Hükümeti kurmasına rağmen İKTİDAR olamadı , .Emperyalizmin yerli taşeronları Bir kilo yağa CHP hükümetini  düşürüverdiler.Cumhuriyet Halk Partisi kendisini iktidar yapacak kadroları hazırlayamamıştı.

 

Seçim kazanmak iktidar olmak değildir.

İKTİDAR;seçim kazandıktan sonra HÜKÜMETİ  KURDUĞUNDA ,DEVLETİ YÖNETECEK KADROLARIN HAZIRSA MÜMKÜNDÜR.

 

1982 Evren travmasından sonra ,İdeolojik savlar terk edildi,ALT KİMLİKLER dönemi başladı.

CHP si iç örgütlenmesinde ALT KİMLİK TUZAĞINA DÜŞÜRÜLDÜ. Siyaset bireysel çıkarlara ihtiraslara doğru kaydı.CHP nin organizasyon dejenerasyonu doruk değerlere geldi..

Yapılan sosyolojik araştırmada,Bir siyasi partinin üyelerinin %35-40 ları parti yöneticilerine GÜVEN DUYUYORSA o siyasi parti seçim kazanıyor.

CHP içinde hiç kimse birbirine GÜVENEMİYOR.

CHP içinde de ,özelikle 80 sonrası ALT KİMLİKLERİN SİYASETE bulaşması ile ,Siyaset te aday olanların  toplumun  ülkenin menfaatleri anlayışı cılızlaştı...

EMEK EN YÜCE DEĞER –PARTİ İÇİ DEMOKRASİ DİYE DİYE parti yönetimleri Bu gün ve dünlerde ,Partinin MERKEZ Yöneticilerinin eliyle SADECE BEN MERKEZLİ İMHA EDİLEN GÜVEN..

45 senelik CHP üyesi olarak şunu bütün deneyimlerimle bilgimle  inanarak ifade edebilirim ki;

Yetmez ama ,Sadece Parti içi üyeye dayalı MUTLAK DEMOKRASİ uygulanabilmesi bile halen mevcut Genel Başkan ve MYK -PM üyeleri için büyük endişe kaynağıdır.

Aşağı da durum tespiti yaptıktan sonra düşüncelerimizi paylaşacağız.

DURUM TESPİTİNE Çok kısa bilinen bir  fıkra ile başlamayı uygun buldum..

Çocuğun birisi, bir gün matematik dersi sonrasında kafasında bir takım soru işaretleri ile babasına gelir. Babası, "Oğlum bugün okul nasıl geçti" diye sorunca, çocuk babasına anlatır. "Babacığım her sey iyiydi. Ama matematik dersinde anlatılan "reel" ve "potansiyel" kavramlarını anlayamadım".

Bu durum üzerine babası çocuğuna bu kavramları ilginç bir yöntemle anlatmaya karar verir. Çocuğuna, annesine gitmesini ve ona 1 milyon dolar karşılığında Robert De Niro`yla yatıp yatmayacağını sormasını ister.

Çocuk gider ve sorar. Annesi, 1 milyon dolar`a gerek olmadığını, bedava olarakta seve seve Robert De Niro`yla yatabileceğini söyler. Çocuk bu cevabı babasına iletir.

Bunun üzerine babası çocuğun ablasına giderek ona 1 milyon dolar karşılığında Leonardo Di Caprio`yla yatıp yatmayacağını sormasını ister. Çocuk ablasına gider ve sorar. Ablasıda annesi gibi, 1 milyon dolar`a gerek olmadığını bedava bile seve seve onunla yatabileceğini belirtir.

Çocuk bu cevabıda babasına iletir. Babası ise söyle der. "İşte oğlum sorularının cevabı. Şu anda elimizde potansiyel olarak 2 milyon dolar para, ve 2 tane reel orospu var."

DURUM TESPİTİNİN TA KENDİSİ..

650 üyeli, Bir mahallede  20  mahalle-80 önseçim delegesi seçilecek,Delege hakimiyeti için ,40-50 kişi o da ilçe başkanının özel baskısı şahsi  gayreti ile geliyor oy vermeye, delege seçilecekler bile gelmiyor.Yani 900 000 üyenin %90 nı daha işin başında yok sonraki ilçe- il kongrelerinde de bunlarda tasfiye oluyor.

Üyeleri her tür desteği alan ,  8.000.000 üyeli AKP .seçimlerde; her üyesi kendisi ile 1-2 üye getirse 16-20 milyon oyu peşinen zaten alıyor.İşte seçim sonucu..

Deniz BAYKAL döneminde,30 000 sandıkta hiç görevlimiz yoktu,

Kemal Kılıçdaroğlu yönetiminde,Geçen MV seçimlerinde,CHP nin 4000 çıvarında sandık görevlisi varken bu sandıklardan sıfır oy alındı.

,İstabulun mahalle delegesi sayısı 16500  cıvaındadır, İstanbul İl delege sayısı 600 ,kongreye gelen toplasanız 2500 kişi

TAYYİBİN AKP si   İl kongrelelarini statyumlarda yaptıgını hatırlıyoruz..Siyaset psikolojik savaşın uygulama alanıdır..

Demoktrasi havarili yapan CHP yöneticileri kendi içinde Demokrasiyi asla çalıştırmıyor, Partililer olarak yönetenlere inanmıyorsak güvenmiyorsak ,o zaman bu koyun denen halk nasıl inanacakta oy verecek..

BÖYLE BİR PARTİ NASIL BAŞARILI OLABİLİR.;

2014 yerel seçimlerde;

CHP'nin partiye kayıtlı 71 üyesinin bulunduğu Adıyaman Sincik'te başkan adayına sadece 1 oy çıkarken;

yine 135 kayıtlı üyenin bulunduğu  Kilis Musabeyli'de CHP'ye adayına 5 oy çıktı.

41 üyeli Batman Hasankeyf'te 4, 179 üyeli Sivas Hafik'te 8 oy, 548 üyeli Aksaray Gülağaç'ta 7 oy alınabildi.

Bindelikli oranda oy alınan kentler:

Ağrı'da aday yok, oy oranı sıfır... Batman binde 7, Kastamonu binde 4, Bingöl binde 6, Iğdır binde 7, Siirt binde 6, Şanlıurfa binde 9,

Van binde 8, Bayburt ve Mardin binde 9.

Yüzde 5'in altında kalınan iller:

Çankırı 1.3,Diyarbakır 1.2,Düzce4,Erzurum 1.6,Gümüşhane 3.4, Hakkari 1.4, Karabük 2.6, Kırıkkale 2.7,Kilis 3.1,Kütahya 1.6, Muş 1.2,

Nevşehir 1.9, Rize 4.9, Sivas 4.7, Şırnak 1.5, Yozgat 1.4.

Bu illerde ise yüzde 5 ile 10 arasında oy verilmiş CHP'ye:

Afyon 5.3, Aksaray 6.5, Elazığ 7, Kahramanmaraş 6.3, Kayseri 8.9,Konya 5.7, Osmaniye 9.9, Sakarya 9.2, Tokat 5.2.

Konya’da ise yüzde 10 oranında oy almış..

Örnekleri her seçim için çoğaltabiliriz..

 

SORALIM;

Durum tespitinde kanıtlarıyla yüzeysel olarak belirttiğimiz CHP yapısı seçim kazanıp iktidar olabilirmi?

 

Şimdi soralım CHP  mevcut durumuyla , AKP ZİHNİYETİNİ NASIL İKTİDARDAN UZAKLAŞTIRIR.?

CHP de Gen Başkanlık makamında kim olursa olsun.CHP önce çalışabilir parti olarak dizayn edilebilmelidir..

..ATATÜRKÇÜLER  SEÇİM KAZANAMAZ  DUYGUSU ; PLANLI PSİKOLOJİK SAVAŞTIR,. KASITLIDIR …

CHP Seçim kazanabilir mi? İktidar olabilir mi?

CHP ,ÖNCE SEÇİMLERİ KAZANABİLECEK ,İKTİDAR OLABİLECEK  PARTİ  OLMAK ZORUNDADIR.

SEÇİM KAZANARAK İKTİDAR OLMAYA MAHKÛM PARTİNİN REFERANS NOKTALARI;

GÜVEN

CHP içinde hiç kimsenin birbirine Güveni yoktur.. Yöneticilerin örgütlere ve üyelere,üyelerin yöneticilere GÜVENİ imha edilmiştir.

GÜVEN olmayan hiçbir kurumun BAŞARILI OLMASI  zaten beklenemez.

Parti Üyelerinin  yönetiçilerine  GÜVENMEMESİ halinde,olumsuzluk dalga dalga seçmene  yayılıyor…

CHP içinde; üyenin-üyeye,üyenin seçeceği yöneticilerine,seçilen yöneticilerin üyeye  GÜVENİ.,Teorik olarak % yüz hedeflenmelidir..

Yapılan akademik araştırmalarda ; Siyasi parti üyelerinin yöneticilerine GÜVEN oranı,%40 ları aştığında o siyasi partinin SEÇİM KAZANDIĞI ortaya çıkmıştır.

GÜVEN duygusunun teminatı;Parti hukukunu bağlayan TÜZÜĞE,Genel Başkan ve parti yönetimlerinin mutlak uymasıdır Parti Tüzüğüne Uymama hali parti suçu ve tüzük gereği görevden düşme olmalıdır.

BAŞARI

BAŞARI, NET YORUMA MEYDAN VERMEYECEK ŞEKİLDE TARİF EDİLMELİ.

Siyasi parti için Demokrasilerde BAŞARI notunu Seçmen vermektedir.

Başarı;kayıtlı seçmene göre alınan yüzde olmalıdır.Seçime katılan seçmene göre alınan yüzde oy,bazen oy kaybedilmesine rağmen seçim kazanıldığından hastalığı gizler.

Seçmen adedine göre,başka partinin  % 40-50  aldığı oy ümitsizlik yaratır..Örneğin önceki seçimlerde AKP nin seçime katılanlara göre%40 lar seviyesinde aldığı oy seçmen adedine göre aslında%30 lar çıvarındaydı.

SEÇİM SONUÇLARI KESİNLEŞTİĞİ an,BAŞARISIZLIK halinde, CHP nin hangi kademesinde olursa olsun.

o kademedeki yöneticiler,TÜZÜK GEREĞİ GÖREVLERİNDEN DÜŞMÜŞ OLMALIDIR.Görevlerinden düşen parti yöneticileri ilk iki yıl hiçbir yere aday olamamalıdırlar.

BAŞARILI YÖNETİCİLER SİYASETTE TÜZÜK GEREĞİ GÜÇLENMELİDİR.

Bu tedbir seçimlere en doğru adaylarla girilmesinin de önünü açacaktır.

PARTİ İÇİ MUTLAK DEMOKRASİ;

ÜYE SİYASETİN MERKEZİNE OTURACAK..

Mutlak Demokrasi;ASİL  ÜYELERİN HEPSİNİN,PARTİ İÇİ SEÇME SEÇİLME HAKKIDIR.

İlçe-İl Başkanları,Millet Vekilliği ve Belediye Başkan –Bel Meclis üyelerinin,İl Genel Meclis üyelerinin, üyeler tarafından belirlenmesidir.

(Kenan Evrene dikte ettirilen Siyasi Partiler yasası, üyelere ,sadece delege seçme yetkisi vermektedir.

Bu yasayı aşmak için , İlçe İl Kongrelerinde aday olacakları üye belirlemelidir.

MUTLAK DEMOKRASİ; PARTİYİ DIŞINDAN GELECEK KOMPLOLARA  KAPATACAK hemde üyenin motivasyonu artırarak partinin ve seçmenin enerjisini  sinerjiye çevirir.

PARTİ AİDİYETİ

PARTİ AİDİYETİNİ EN YÜKSEK DÜZEYDE OLUŞTURACAK, KURALLAR OLUŞTURULMALIDIR.

Parti Aidiyeti,Parti içi hukuka sım sıkı bağlılıkla,CHP  içinde mutlak Demokrasi ile ülkeye örnek olduğunda, oluşur.

Parti aidiyeti yüksek seviyede olan siyasi partilerde,

BİREYLER ADAY OLAMAYINCA BAŞKA PARTİLERDEN ADAY OLARAK PARTİYE ZARAR VERİLMESİ ÖNLENMİŞ OLACAKTIR.

HER SANDIK SEÇİMİN MERKEZİDİR.

CHP SAYISAL SOSYOLOJİK VE STRATEJİ OLUŞTURMA MERKEZİ KURMAK ZORUNDADIR.

Kurucu iradenin dejenerasyonu ve yapısal dejenerasyon giderilmeden.

parti yönetimlerinde kim olursa olsun , Cumhuriyet Halk Partinin alacağı sonuç,

CHP nin iktidarının hayalden öteye gidemeyeceğidir..

Türkantos ERTUGAY

CHP 45 Yıl