Eğer Türkiye bu şekilde devam edecekse, orada demokrasi ancak varmış gibi yapılarak olur. O da  içerde yalnız bunu yiyenler açısından alıcı bulur.  Çünkü dünya bunu anlamaz ve kabul etmez.

Her şeyin bir kişiye bağlı olduğu, yasaların olaya ve adama göre uygulandığı, dolayısıyla hukukun olmadığı bir yerde demokrasi olmaz.

Ayrıca Türkiye dışarıda herkese posta koyarak kendi sınırları dışında belli operasyonlar yapacağı havasına girerse, bu hem meclisin by pass edilmesi hem de bu konuda liyakatı soru işaretli kişilerin kararlarıyla keyfi yönetildiği anlamına gelir ki, o zaman demokrasi ile idare edilmesi eşyanın tabiatına aykırıdır.

 

Özetle Sorun O Halde değildir. Darbe öncesi ve sonrası ne yazık ki aynı haldir,asıl sorun bunu algılamayanlardadır. Kuşkusuz önemli olan Yenikapı Ruhu senaryosunun,görünüşüne aldanmadan siyasi garantisi alınmadan resme girme konusunda doğru kararlar verebilmektir. Muhalefetin, nelerin gerçekten Türkiye'nin bekası, nelerin birilerinin bekası ile ilgili olduğunu, ciddi olarak irdelemeleri gerekirken ,maalesef bunu yapamamışlardır.

 

Doğal olarak, çağdaş uygarlık düzeyini hedefleyen ,hep birlikte özgür, refah ve huzur içerisinde, kardeşçe yaşayabilecek bir Türkiye mümkündür. Ancak bunu sağlayacak bir araç olmadan, yani bu ihtiyacı kucaklayacak bir örgütsel yapı olmadan, bu girdaptan çıkmak gerçekten çok zor ve beklenenden fazla maliyetli olacaktır. İşte bu nokta CHP için gerçek bir to be or not to be durumudur.

Bakalım siyasette, egolar ve çıkarlar mı yoksa ülkenin bekası mı kazanacak.