CHP'de kadının ve de gençliğin yeri var mı, yok mu?


CHP'nin iktidar yürüyüşünün önündeki temel engel CHP'nin örgütünün dumura uğratılmış olmasıdır.Kağıt üzerinde var olan örgüt, gerçekte sadece parti içi seçimlerde, birileri tarafından belli bir bölümü harekete geçirilerek var gibi durur,öyle sanırız,sanırsınız.Böyle bir algı yaratılmıştır..
Gençlik kollarının oy hakkı yok.Ülkedeki 24 yaş altı genç nüfus oranı %64,CHP'ye üye ''30 yaş altı genç '' oranı toplam üyenin sadece %10.2'si.
Kadın kollarının oy hakkı yok.Ülkedeki kadın nüfusu oranı %49.6,CHP'ye üye kadın oranı toplam üye içinde sadece %29.7.


Görünen o ki, CHP'de kadın azınlıkta, genç yok noktasında, olsa da CHP yönetimi pek yüz vermiyor, istemiyor, özendirmiyor, söz hakkı da, ana kademe yanında oy hakkı da vermiyor, bu hakları verecek tüzük değişikliğini de istemiyor, önermiyor.


Kadın yok, gençlik yok, parti içinde demokrasinin kanalları kapalı,Kemal bey ve şürekasını bunlar sayesinde parti içinde iktidarını devam ettirebilirler.CHP ise iktidar olamaz..
Tüzük değişikliği önererek gençlik ve kadın kollarına oy hakkı veren düzenlemeyi destekleyecekmisiniz, yoksa böyle şeylerle ilgili değiliz mi diyeceksiniz?
Tüzük komisyonuna önerilen değişikliklere bakıp Kemal beyin demokrasiden mi yoksa despotizmden mi yana olduğunu görebilirsiniz.
………………………………………………………………………………………………………………………….
Kemal Kılıçdaroğlu demeç vermiş;
2015 seçimlerinde CHP oylarında ''Anlamlı bir azalış'' olmadıkça CHP'nin başından ayrılmayacağım..
Aslında şunu söylüyor;
benim misyonum CHP'yi bitirmek, öyle sıfır virgül oy kaybı bizi kesmez, en az bir kaç puan düşürmemiz lazım, ne kadar çok inerse, ben de o koltuktan çabuk inerim demeye getiriyor.
Kemal Kılıçdaroğlu'nu Genel Başkanlıkta tutmaya kararlı olanların hesabı bu.
KARAR;
Kurultay delegeleri şuna karar verecek;Ya Kemal bey genel başkan kalacak,CHP bitirilecek,ya da CHP İktidara yürüyecek kadroları iş başına getirecek
…………………………………………………………………………………………………….
ALAY EDER GİBİ,
Yapma Kemal Kılıçdaroğlu.Yazık ediyorsun CHP'ye.
Cumhurbaşkanlığı seçiminde başarılıyız..demişti iki hafta önce 
şimdi gelinen nokta,
''Cumhurbaşkanlığı seçiminde çok başarılı olduğumuz söylenemez... '' noktası.
İki hafta önce söylediğinin arkasında bile duramıyor...
''2015 de anlamlı oy !!! kaybedersem giderim......,''
Böyle söyledi Kemal bey basın toplatısında....
Neymiş anlamlı oy kaybı? öyle sıfır virgül filan oy kaybının anlamı yok, en az bir iki puan düşerse ,o zaman çekilebilirmiş.
Demek ki Kemal beye göre başarı iktidar olmak değil. Ya ne? Bir kaç puan düşmemek başarı....
Kemal beyin genel başkanlığında iktidar umudu yok, görünen bu.
Yazık bu CHP'ye.
İddia ediyorum, kim gelirse gelsin Kemal beyden daha başarılı olacaktır.
CHP Kurultay delegesine seslenin,
CHP'yi iktidara taşımayacak olanları siz hiç taşımayın.
…………………………………………………………………………………………………….
CHP'ye değil ama Kemal Kılıdaroğlu'na mektuplar; Sayın partililer. Son günlerde kurultay öncesi fikir beyan edenlerin çoğu fikirlerini, düşüncelerini, kamuoyu ile paylaşıyor.
Sanki hiç suçu,günahı yokmuş, herşey bir başka yerden tezgahlanmış gibi, '' aman Kemal beyşunları bunları yapın '' diye mektup yazan yazana,
sanki Kemal bey aydan geldi, bunları hiç bilmiyor, hiç duymamış gibi ona makaleler döşeniyorlar.
Dalga mı geçiyorsunuz ?''Üyenin gücünü görün, sözünü dinleyin'' diyorlar, 
Üyenin gücünü öngöremeyen, üyesine kulak vermek yerine cemaatin temsilcilerinden tutun da kürt hareketinin destekçilerine kadar herkese kulak veren bir genel başkandan bu saatte neye kulak vermesini bekliyorsunuz.Bırakın bu boş işlerle uğraşmayı,Bir şey yapmak istiyorsanız, dikilin Kemal bey ve şürekasının karşısına, yapışın yakasına ve sorun hesabını,
.Neden bu partiyi demokratik bir tüzükle yönetmek istemediğini,yönetmek için bir adım atmadığını, 80 öncesinde var olan kadıın ve gençlik kollarına ,kararlara katılım hakkı yani ana kademelerle birlikte onlara da oy hakkı verecek maddeyi tüzüğe koymadığını, neden hala genel seçimlerde baraja itiraz ederken parti içi seçimlerde barajların korunduğunu, neden genel merkezin yetkilerinin artırıldığını,seçim öncesinde yapılması gewreken kongrelerin seçim bahane edilerek ertelendiğini,neredeyse milletvekillerinin üçte ikisini genel merkezdeki bir avuç insanın dudaklarının insafına bırakılarak ön seçim yapma gereği duymadan keyfe göre bir yerlerde, villalarda belirlendiğini(yalan mı, öyle olmadımı son milletvekili seçimlerinde aday belirlemesi) neden kimseye danışmadan onu bunu keyfine göre aday belirlediğini, partiyi bu rezil duruma düşürdüğünü sorun.
.Kemal beye kurultay delegelerince verilecek her bir oy bu partiyi bir kademe daha aşağıya taşıyacaktır, bunu unutmayın.
Kurultay delegeleri;2015 deki muhtemel başarısızlığın temelini atıp atmamaya bu günlerde karar vereceksiniz.
Muharrem İnce de bu işi tepeden değil tabandan halletmek gerektiğini ve temel ihtiyacın parti içi demokrasi olduğunu anladığı gün başarılı olacaktır.Parti içinde demokratik kanallar tıkanmıştır, açılmadıkça, üyelikler yenilenmedikçe, eğitim almayan, bir önceki kademede yer alıp başarılı olmadıkça hiç kimse bir yere aday olmamalıdır.Hem ülkede eğitim parasız olacak diyeceksin, hem de iki günlük seminer için bir sürü para alacaksın, göstermelik eğitim çalışması yapacak, sonra seçimlerde eğitim alamaış herkesin seçilmesine göz yumacaksın, bunu da tüzük maddesi yapmayacak, ama kendi sefilliğinin faturasını oy kullnmayanlara keseceksin.haydi oradan.
Benim derdim CHP,.İktidar olmaktan başka çaresi olmayan CHP.
Birilerinin değil,halkın ülkeyi yönetirken keyfini sürdüğü CHP ..
Kemal bey ve şürekasından CHP'yi iktidar yapmasını beklemek hayal.
Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz.
……………………………………………………………………………………….
CHP'de genel başkan kim seçilecek sorusu ile fazla ilgili değilim, hangi Genel Başkan adayı demokrasiden yana, ona bakacağım.
* 80 öncesinde CHP'de oy hakkına sahip olduğumuz Kadın kolları ve de Gençlik kollarının sahip olduğu ana kademe yanında oy kullanma hakkını
*Milletvekili seçimindeki yüzde on barajı kalksın diyerek demokrasi kahramanlığı yapanların ,parti içindeki adaylıklarda barajın kaldırılmasını 
Hangi Genel Başkan adayı tüzük kurultayında önerge vererek gündeme taşıyacak ve destekleyecek, 
Ama bu da yeterli değil, sorun Genel başkan ile sınırlı değil, asıl sorun bütün bu olup biteni görüp hala anti demokratik ne kadar tüzük maddesi varsa kaldırılmasını teklif bile etmeyen, ya da CHP tüzüğünde olması gereken maddeleri önermeyen, desteklemeyen CHP Kurultay delegelerinde düğümleniyor.
CHP'yi bu hale getiren böyle bir delegasyon yanlış yaptıklarını göremiyor ve bu yapıyı değiştiremiyorlarsa, geçmiş olsun Türkiye.

Sahte söylemler dillerinden düşürmeyen CHP' görünümlü sahtekarlardan bıktım,


Deniz Tüfekçi