CHP Genel Başkanlığına;

 

Hiç kimsenin izah edemeyeceği bir biçimde ve yazın ortasında, dolayısıyla üyelerin ezici çoğunluğunun büyük illerde bulunmadığı bir dönemde delege seçimi yapılmaya çalışılmıştır. Söz konusu durum, zaten taban iradesinin gerçekleşmesini yok sayan bir ortamın oluşmasından başka bir şey değildir. Doğru bir kararla delege seçimlerinin seçim sonrasına ertelenmesini içeren genelge, nedense İzmir’de uygulanmış, ama İstanbul’da uygulanmamıştır. Israrla sürdürülmeye çalışılan seçimler, şimdi de yarıda kesilmiştir. Bunun herhangi bir mantıki izahı yoktur.

 

Amacımız, partiyi bir yere taşımak ise, bunu yapmanın yolunun, bütünlüğü mümkün olduğu ölçüde sağlamaktan geçtiğini bilerek hareket etmeliyiz. O nedenle, seçime 2 ay kala örgütü bölecek, dağıtacak bir uygulama yapmanın hiçbir anlamı olmadığı ortadadır. Ancak yapılan delege seçimleri, ciddi bir dağılmanın kapısını açmıştır. Ne yazık ki demokrasi kültürü partide unutulmaya yüz tuttuğundan, bizim ilçemizde de birçok ilçede olduğu gibi mührü elinde tutanların ve yerel yönetimin doğrudan baskısı, yönlendirmesi ve tüm olanakların kullanılması ile yapılmıştır. Sonuçlar kimin lehine olursa olsun, tek liste olan mahalleler bile ortadan ikiye bölünmüş hale gelmiştir. Dolayısıyla burada kazanan yoktur ancak kesin olan, partinin kaybettiğidir.  Örnek verirsek, zaten Kadıköy’de CHP seçmen sayısı 17.000 artmasına karşın 24.000 oy kaybetmiştir. Bu kez çalışacak ve sandık başında duracak insan bulmak zorlaşacak, görüntüyü kurtarmak adına başka partilere meyilli insanların sandık başına koyulması, ya da sandıkların boş kalması kaçınılmaz bir hale gelecektir.

 

Sonuç olarak, kendi bindiği dalı kesmek anlamına gelen bu duruma acilen son vermek gerekir. O nedenle ivedilikle yapıldığı söylenen delege seçimlerinin iptal edildiği ve seçimden sonra yeniden birlikte yapılacağı ilan edilmelidir. Aksi takdirde sonuçlar hepimize ağır bir maliyet yükleyecektir.

 

Gereği için bilgilerinize sunulur.

 

 

Atatürkçü Düşünce Derneği

Kadıköy Şube Başkanı

V. Batur İLTER

CHP Kozyatağı Mahallesi Üyesi