CHP İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI YIL SONU DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ   
“İstanbul’da seferberlik başlatıyoruz”

30.12.2016

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanlığı, 2016 yılının değerlendirildiği bir toplantı düzenledi. CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat liderliğinde gerçekleştirilen toplantıya MYK üyeleri, milletvekilleri ve ilçe başkanlarıyla meclis üyeleri de katıldı. 
CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat yaptığı konuşmada, İstanbul’daki 959 mahalle temsilciliğinde örgütlenmelerini tamamladıklarını belirterek, “Olası bir anayasa referandumundan önce mahallelerde AKP’nin bu baskıcı anayasasına karşı mücadelemizin startını vereceğiz. Bütün sandık örgütlenmemizi tamamladık. Başkanlık sistemine, ülkeyi bölmek isteyen bu sisteme karşı, bütün CHP’liler, Mustafa Kemal’in ilkelerine, Cumhuriyete, demokrasiye, özgürlüklere sahip çıkanlar olarak İstanbul’da seferberlik başlatıyoruz.
” diye konuştu.
Aslında kongrede verdiğimiz sözlerin birçoğunu yerine getirdik. Ama yapamadıklarımız ve zamanın yetmediği durumlar da var. Mesela biz İstanbul’un arka yakasında yaşayanları, ötekileştirilenleri, gecekondu mağdurlarını ve yoksulları kendimize amaç edinerek onlarla iletişim kuracağımızı söylemiştik. Bu süre içinde kurduğumuz 60 ayrı komisyon aracılığı ile bunlara ulaştık. Kentsel dönüşüm mağduru olan 1 milyon yurttaşımız ile direkt ya da dolaylı olarak iletişim kurduk. DİSK, KESK, TÜRMOB gibi emek örgütleri ile birlikte hareket ediyoruz. Bin 200 avukat ile hukuk, 2 bin tıp doktoru ile sağlık komisyonu kurduk. CHP’li belediyelerde asgari ücreti bin 500 TL’ye çıkardık ama bu da yetersiz olduğu için yeni yılın ilk ayında düzenleme yapılacak. İsimsiz birçok sanatçı ve edebiyatçı bugün geçim sıkıntı yaşıyor. Artık CHP’li belediyelerde isim yapmış sanatçılardan ziyade bu sanatçılara ve edebiyatçılara kaynak yaratılacak.

 

AKP’nin yapmak istediği anayasa değişikliğinden ziyade kendisini yargılanmaktan kurtaracak güvence altına almak. Başkanlık sistemi ile yöneltilen ülkelerin yüzde 50’sinden fazlasında federal sistem var. Türkiye gibi üniter devlet yapısını koruyarak başkanlık sistemine geçen ülkelerde ise totaliter bir rejim var. Türkiye Afganistan, Angola, Gambiya, Kamerun ve Kazakistan gibi ülkelerle aynı statüye sokulmak isteniyor. Burada yargı tek kişinin eline geçecek. Bu biz de olsak çok tehlikeli. 14 yıldır tek parti iktidarındalar ve yapmak istediklerine kim engel olmuş. Şikâyet ettikeleri her şey kendileri tarafından yapıldı. Referanduma gidilirse demokrasi ile diktatörlük arasında bir oylama olacak. CHP İstanbul olarak 39 ilçe başkanı, 14 belediye başkanı, 578 belediye meclis üyesi, 959 mahalle temsilcisi, eski il başkanları, milletvekilleri, PM üyeleri ve gencinden yaşlısına kadar herkesin içinde olduğu toplumsal bir seferberlik başlatıyoruz. Demokrasiye, özgürlüklere, insan haklarına, cumhuriyete, laikliğe sahip çıkıyoruz. Seçime de referanduma da hazırız. Kapı kapı dolaşıp yurttaşlarımıza gerçekleri anlatacağız.

 

İl Başkanı Cemal Canpolat, ekonominin düzeltilmesi, yabancı sermayenin yurt içine gelebilmesi için gerekli olan unsurun demokrasi, özgürlük, insan hakları, barış ve cumhuriyet değerleri olduğunu söyledi.
“Bütün komşularla kavgalıyız” diyen Canpolat, şöyle devam etti: “İşsizlik rakamlarını söylemeye bile gerek yok. Ekonomi, sanayi çöktü, ihracat yapılamayacak duruma gelindi. Yeniden ekonominin düzeltilmesi için, yabancı sermayenin yurt içine gelebilmesi için gerekli olan şey demokrasi, özgürlük, insan hakları, barış ve cumhuriyet değerleridir. Bunların olmadığı yere yabancı sermayenin gelmesi söz konusu değildir.”